Součástí lékárničky je již 100 let polštářková náplast. Čím dalším ji vybavit a jak správně ošetřit různá letní poranění poradí lékárníci


Správně vybavená lékárnička je nezbytná, ať už trávíte léto u českého rybníka, nebo u moře. I při maximální opatrnosti může dojít k různým letním poraněním, která nemusí být závažná, ale není radno je bagatelizovat.

První pomoc sbalená na cesty

Univerzální recept na obsah cestovní lékárničky neexistuje. Jinak bude „první pomoc sbalená na cesty“ vypadat, pokud pojedeme s dětmi na týden na chalupu v ČR, jinak pokud se chystáme na expedici v tropické oblasti mimo civilizaci a jinak, pokud máme v plánu sportovní dovolenou. „Pokud si nejste jisti, čím se na konkrétní cestu vybavit, je vhodné se informovat v lékárně. Lékárníci pacientům doporučí nejen ideální obsah lékárničky, ale poskytnou i radu, jak případná poranění správně ošetřit. Opravdovým základem lékárničky, která se vejde i do sebemenšího batohu na jednodenní výlet, je lék na bolest a teplotu, vhodná dezinfekce, krytí ve formě náplastí a obvazu, pinzeta a ideálně také nůžky. Pokud se chystáme na delší dovolenou, měli bychom si přibalit samozřejmě i dostatečné množství pravidelně užívaných léčiv a pohotovostní léky na nachlazení či zažívací potíže.“ Další součásti cestovní lékárničky už volíme podle toho, kdo na dovolenou jede, kam se jede, na jak dlouho a za jakým účelem.

Správné ošetření každé rány začíná dezinfekcí

„Pokud na neošetřenou, neomytou, nevydezinfikovanou ránu použijete obyčejnou náplast, je to horší, než když ránu omyjete a vydezinfikujete a necháte bez krytí. Na neošetřené pokožce se pod náplastí může dařit patogenním bakteriím, které způsobí infekci. Kombinace omytí, vydezinfikování a zalepení je samozřejmě ideální - především v první fázi poranění, než se pokožka zacelí a na povrchu rány se vytvoří ochranný val z imunitních buněk našeho těla. Výborným pomocníkem při ošetření je také hojivý gel. K dezinfekci se používají antiseptika dostupná ve spreji, roztoku či masti. Obvazový materiál ránu ochrání před možnou infekcí a zajistí ideální prostředí pro proces hojení. Mezi nejdůležitější typy obvazového materiálu patří kompresy, mastný tyl, amorfní gely k vlhkému krytí, atd.

Polštářková náplast slaví 100 let. Za své objevení vděčí i lékárníkovi

Před 100 lety se začala vyrábět náplast s polštářkem. Leukoplast. Od ní už byl jen krůček k zásadnímu objevu náplasti s polštářkem, který zjednodušil ošetření mnoha poranění. V lékárně si dnes však můžete vybrat z mnoha variant náplastí, které poskytují zcela nové možnosti ošetření a některé i úlevu od bolesti. Existují například náplasti s polštářkem napuštěným antiseptickou složkou, která ránu dezinfikuje a chrání proti mikroorganismům. Na puchýře je vhodné použít náplast hydrokoloidní. Drobné povrchové popáleniny je možno ošetřit lipidokoloidními náplastmi na popáleniny. Náplasťové stehy, které se nazývají stripy, slouží pro snadné uzavření tržných ran, které ještě není nutné ošetřit chirurgickým šitím. Na špatně se hojící rány jsou určena sterilní krytí napuštěná různými účinnými látkami, která mají antibakteriální účinek a napomáhají hojení.


Jak správně ošetřit letní poranění? Rady lékárníků, které se vám budou hodit na dovolené u rybníka, na horách i u moře


Dezinfekce a odstranění nečistot je pravidlem číslo jedna

Pravidlem číslo jedna při ošetření jakéhokoliv poranění je jeho správná dezinfekce a odstranění případných nečistot z rány. K dezinfekci pokožky nebo sliznic u člověka se používají antiseptika dostupná ve spreji, roztoku či masti.

Jak vybrat vhodný obvazový materiál?

Obvazový materiál ránu ochrání před možnou infekcí a zajistí ideální prostředí pro proces hojení. V mnoha případech totiž jen náplast nestačí. V domácí lékárničce je vhodné mít k dispozici i další obvazové materiály, které slouží k ošetření, překrytí, ochraně a zpevnění poraněné části těla. V současné době je při léčbě akutních ran upřednostňována metoda tzv. vlhkého hojení. Proto by součástí moderní lékárničky měl být mastný tyl a amorfní gel. Velmi praktickým pomocníkem jsou hotové obvazy, které fungují jako 2 v 1, protože zároveň obsahují kompres a obvaz.

Jak na odřeniny, škrábance a „silniční lišej“

K ošetření povrchových a řezných ran na prstech a jejich špičkách jsou vyráběny náplasti ve speciálních tvarech. Rány nemažeme mastmi ani je nezasypáváme. Vytvoří se strup a pod ním se postupně tvoří nová kůže. Strup nestrháváme, až bude nová pokožka pod ním dostatečně odolná, odloučí se přirozeně sám. Na tzv. silniční lišej lze využít metodu vlhkého krytí, kdy po mechanické očistě a dezinfekci poraněné plochy naneseme amorfní gel. Při této metodě nevzniká strup, ale pod odlupující se starou kůži vzniká nová. Výhodou je rychlost hojení.

Drobné hlubší (řezné) rány

V případě řezných nebo tržných ran, které zasahují do hlubších vrstev kůže, je důležité nejen ránu vydezinfikovat, ale také zajistit, aby hlubší vrstvy kůže srostly. Ve vážnějších případech je samozřejmostí návštěva chirurgické ambulance, v méně závažných případech nebo mimo dosah zdravotní péče lze využít náplasťové stehy, které okraje rány stáhnou k sobě a umožní tak rychlý srůst bez vzniku velké nebo nevzhledné jizvy.

Puchýře nestrhávejte a při nepříjemném tření kůže ihned preventivně nalepte náplast

Na již vzniklé puchýře na noze je vhodné použít náplast hydrokoloidní, která při kontaktu s puchýřem vytvoří ochranný gel. Puchýře nikdy nestrháváme. Pokud je puchýř opravdu velký, hodně naplněný a hrozí, že samovolně praskne, je vhodné ho propíchnout sterilní nebo alespoň vyvařenou a vydezinfikovanou jehlou. V jiných případech ho nepropichujeme. Omyjeme ho a osušíme. Je-li puchýř již prasklý, omyjeme ho vodou a vydezinfikujeme vhodným přípravkem.

Popáleniny vyžadují včasnou a správnou první pomoc

Důležitá je včasná a správná první pomoc bezprostředně po popálení, tedy intenzivní chlazení proudem studené vody. Na ránu a její okolí lze poté použít šetrnou dezinfekci. V dalším kroku použijeme vhodné, ideálně mastné krytí, které zajistí vlhké prostředí, jenž je pro hojení rány nejoptimálnější. K dohojení je žádoucí popálené místo pečlivě promazávat. Vhodné jsou masti s obsahem dexpanthenolu, výtažku heřmánku nebo vitamínů A a E. Jednou z častých příčin popálenin je popálení způsobené slunečním zářením. Tomuto je vhodné předcházet dodržováním zásad při pobytu na slunci a používáním kvalitních opalovacích prostředků s dostatečným UV faktorem.

Pokud jsou popáleniny většího rozsahu, hluboké nebo došlo k přiškvaření oděvu, je vždy nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Přiškvařený oděv nikdy z rány nesundávejte a do příjezdu záchranné služby chlaďte popáleninu přes oděv.

Štípance zchlaďte gelem s protisvědivým účinkem

Jako prevence proti štípancům a bodnutí se doporučuje aplikace nejrůznějších druhů repelentů a používání přístrojů na odpuzování hmyzu. Vhodný repelentní přípravek si vyberete přímo v lékárně po konzultaci s lékárníkem. V případě bodnutí hmyzem existuje celá řada lokálních přípravků na ztišení projevů štípnutí ve formě chladivých gelů s protisvědivým účinkem a snižujícími otok nebo novějších průhledných náplastí s obsahem zklidňujících látek. Pokud se setkáte s hmyzem vylučujícím do rány při bodnutí jed (včely, vosy, případně sršni) nebývají za normálních okolností reakce na bodnutí silné. Většinou se objeví otok, bolest a zarudnutí postiženého místa. V rámci první pomoci je třeba místo chladit, event. podat protialergické přípravky ve formě gelů či tablet

Zdroj: Česká lékárnická komora

Podívejte se na naše TOP produkty za zvýhodněné ceny. Neměly by chybět ve vašich domácích lékárničkách.