Ofouknutá záda vás mohou „vyřadit z


Také vám maminka radila, abyste nosili v zimních měsících „košilku“ a zastrčili ji pořádně do kalhot? Věděla proč. Studený vzduch může přivodit problémy se zády velmi rychle. Co s tím?

V dnešní době, kdy velká většina z nás sportuje v každém počasí, na svá záda myslete obzvlášť. Téměř polovina aktivních Čechů se věnuje běhání nebo rychlé chůzi. Člověk se tak zahřeje a studený vzduch na těle třeba ani nevnímá. V kombinaci s potem pak svaly i páteř „nastydnou“ a můžete se propracovat třeba až k blokádě.

Správně se oblečte

To je pro sport i jakýkoliv běžný pohyb venku v chladných měsících základ. Pro aktivní pohyb využijte širokou nabídku speciálního oblečení. Technické materiály nebo merinovlna totiž skvěle umí odvádět pot od těla a udržovat optimální tělesnou teplotu.

Dbejte také na výběr správné velikosti: až vyrazíte na nordic walking nebo oblíbený jogging, nemělo by na vás nic „plandat“ a pouštět studený vzduch blíž k tělu. Oblečení proto volte těsnější, ve specializovaných prodejnách vám personál dobře poradí.

Nečekejte, až bolest ustoupí

Jestli se přes všechna opatření stane, že vám záda ofouknou nebo je máte třeba namožená ze sportu, rozhodně nečekejte, že to samo přejde. A nesnažte se „to rozhýbat,“ mohli byste si ublížit ještě víc. Základem je klidový režim a suché teplo. Rozhodně se s jakoukoliv bolestí vyvarujte horké vany (a to bývá to první, co nás napadne). V první chvíli totiž sice uleví, ale jakmile záda zase prochladnou, nemuseli byste se už narovnat.

Jestli můžete, lehněte si a buďte co nejvíce v klidu. Teplo určitě pomůže, volte ale suchou formu. Obyčejné nahřívací nebo gelové polštářky, teromofor nebo jen „něco chlupatého“ kolem beder bolest aspoň částečně zažene. Co dalšího vám pomůže?

Topické přípravky

Při akutní bolesti můžete vyzkoušet některý z lokálních přípravků ve formě krému, gelu či masti. Voltaren Forte emulgel 100g obsahuje léčivou látku diclofenac, která zmírňuje bolest. Je diskrétním řešením a při aplikaci dvakrát denně působí až čtyřiadvacet hodin.
Voltaren Forte emulgel 100g řeší kromě akutní bolesti i případný otok a zánět, které se k ní v postiženém místě často přidruží. Po aplikaci v místě bolesti se léčivá látka přes kůži dostane přímo ke zdroji problému. Aplikovat je můžete 2x denně po 12 hodinách, bez porady s lékařem po dobu sedmi dnů a seženete je bez lékařského předpisu.

Léky

První pomoc, kterou známe všichni. Většinou volíme ty ze skupiny nesteroidních antirevmatik. Rychle působí a stejně rychle na pár hodin uleví. Pozor ale na stoupající oblibu pilulek – nezapomínejte, že nepůsobí jen v místě bolesti, ale v celém těle. Při déletrvajícím užívání mohou být příčinou problémů se žaludkem, zatěžují zbytečně i játra. Když vás tedy bolest hned neopustí, vsaďte spíš na náplasti a za dalších pár dní se vydejte k lékaři. Akutní problém totiž může přerůst v chronický a ten vyžaduje ošetření lékařem.

Tejpy

Oblíbená volba mnoha sportovců, i těch méně aktivních. Kineziotaping je jednoduchá forma pomoci, která vám může jen prospět. Veselé barevné pásky umí překvapivě ulevit od bolesti, musí je ale aplikovat odborník (trenér, fyzioterapeut). Ten podle specifikace vašich potíží bude vědět, ve kterém místě a jak čemu ulevit, a podle toho tejpy nalepí. Na těle vám vydrží několik dní, můžete s nimi bez obav i do sprchy.

Dlouhodobí pomocníci

Jestli na záda „trpíte“ častěji, nenechte nic náhodě a navštivte fyzioterapeuta. Pečlivě zkontroluje celé vaše tělo a doporučí, co dál. Akutně může pomoci masáží. Když budete fyzioterapeuta potřebovat rychle, může to být ale problém především v zařízeních, která pracují tzv. „na pojišťovnu“. Soukromému budete muset zaplatit, ale pravděpodobně vám věnuje více času i rad.

Cvičení

Ideální stav je mít svého trenéra a cvičit s ním individuálně. Tyhle služby jsou ale pochopitelně dražší než jakékoliv skupinové cvičení. Můžete je využít jen na dobu, než svoje tělo dostanete do správné kondice, naučíte se i lépe dýchat a poznáte své tělo a jeho signály zevrubně.

Čím dál oblíbenější jsou také ve sportovních centrech skupinová cvičení pro zdravá záda – ta vám mohou pomoci posílit svalový aparát a odolnost. Fungují ale spíš dlouhodobě a jako preventivní opatření potíží se zády.

Zdroj článku: www.vitalita.cz