Jak posílit dětskou imunitu?


Dětskou imunitu ohrožuje mnoho faktorů. Jak ji posílit?

Imunita dítěte se začíná vyvíjet ihned po porodu, kdy přichází do styku s prvními antigeny, a v průběhu dospívání se postupně posiluje. První zatěžkávající zkouškou pak prochází v momentě, kdy je dítě umístěno do dětského kolektivu – typicky do školky či základní školy, kde přichází do styku s dosud neznámými mikroorganismy.


Čím je dětská imunita ohrožena nejvíce?

Lékaři se shodují na tom, že největší zátěží je pro dětskou imunitu opakování té samé infekce, a to hned několikrát během jedné sezóny. Rodiče by proto měli dbát na to, aby jejich potomek chodil dostatečně oblečený, protože nemoc u dětí může propuknout i po lehkém prochladnutí. Je také důležité, aby každou nemoc důkladně „vyleželo“ a nepřecházelo ji. Kromě všeho zmíněného dětské imunitě neprospívá ani časté předepisování antibiotik, jejichž nadměrné užívání brání přirozenému vytváření obranných látek.

Nebezpečí dětských kolektivů

Pobyt v dětském kolektivu, jakým je školka, škola nebo školní družina, představuje asi největší riziko nákazy některou z běžných nemocí. Problém navíc spočívá v tom, že každá z nich má svou inkubační dobu, během které rodič nemoc u dítěte nedokáže poznat a nadále ho tak umisťuje do školky, čímž nemoc nevědomky předává dál.

Někteří jedinci navíc mohou nákazu pouze šířit, a to bez toho, aniž by u nich příznaky vůbec vypukly. Pokud je imunitní systém vaší ratolesti v dobré kondici, zvládne kontakt s nakaženým bez toho, aniž by se u něj následně projevily příznaky nemoci. V případě, že je imunita oslabena, na cizí látky stačit nebude a dítě onemocní.

Jak nemocem předejít?

Jak na kašel u dětí, rýmu nebo bolest v krku? Ideálně prevencí. Konkrétně posilováním imunity, což spočívá v dodržování hned několika zásad.

DOPŘEJTE DÍTĚTI VYVÁŽENOU STRAVU

Vyvážená skladba jídelníčku je základem silné imunity. Ve stravě vašeho potomka by tak ideálně nemělo chybět:

  • ovoce
  • syrová zelenina
  • celozrnné pečivo
  • luštěniny

Důležitou složkou jsou také rostlinné oleje, zejména pak olivový, mandlový či sezamový. Z jídelníčku se naopak doporučuje odstranit výrobky z kravského mléka a bílý cukr, který je vhodné nahradit jeho zdravější alternativou. Například hroznovým cukrem, medem či sirupem z agáve. Podstatný je také dostatečný přísun rýže, jater, masa (hlavně rybího) a česneku.

CHCE TO VITAMÍNY A MINERÁLY

Další důležitou složkou, která by vašim potomkům v období chřipek rozhodně neměla chybět jsou vitamíny a minerály pro děti. Kromě vitamínů C byste měli dbát také na dostatečný příjem:

  • vitamínů B, které kromě podpory látkové přeměny přispívají také ke správné funkci imunitního systému
  • vitamínu D, jenž významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu, je také důležitý pro správnou stavbu kostí a zubů a podporuje rovněž imunitní systém
  • železa, které má většina z nás spojené s krví, jíž je součástí, podporuje však i obranyschopnost
  • zinku, jenž kromě vzhledu kůže, vlasů a nehtů ovlivňuje také imunitu
  • selenu, který příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, činnost jater i štítné žlázy

DŮLEŽITÝ JE I DOSTATEK SPÁNKU

Obranyschopnost dětského organismu lze rovněž posílit dostatkem kvalitního spánku. V tomto případě navíc platí rovnice, že čím mladší děti jsou, tím více spánku potřebují. Takže zatímco batolata by měla spát až 13 hodin denně, předškolákům stačí zhruba o tři hodiny méně. A proč je spánek tak důležitý? Je to nepostradatelný způsob relaxace lidského organismu, během kterého dochází k ozdravným procesům a regeneraci.

NEPODCEŇUJTE HYGIENU

Umývání rukou po pobytu venku i po návštěvě toalety by mělo být samozřejmostí, stejně tak i po hraní si se zvířaty. To stejné platí i pro pobyt v dětských kolektivech. Vyzvedli jste vaše dítě z dětského koutku nebo dětského hřiště? Šup s ním k umyvadlu. Kromě toho, že jsou místa, kde se koncentruje větší množství dětí, ideální pro sociální rozvoj vašeho potomka, představují také skvělé prostředí pro viry a bakterie. Zvláště v období chřipek byste proto hygienu rozhodně neměli podceňovat.

NEZAPOMÍNEJTE NA POBYT NA ČERSTVÉM VZDUCHU

Kromě pobytu na slunci, díky kterému organismus získá důležitý vitamín D, hraje v zimních měsících podstatnou roli také čerstvý vzduch. Ten napomáhá prokrvení dýchacích cest i očních a ušních sliznic, čímž se znatelně zvyšuje jejich odolnost. Pomoci v tomto ohledu může i zvlhčování nosní sliznice. Na to jsou vhodné roztoky s obsahem mořské vody. S pobytem venku pak souvisí i pravidelný pohyb, který má na obranyschopnost dítěte rovněž pozitivní vliv.

Pomozte podpořit imunitu svých dětí vitamíny Vibovit a Rakytníček.Zdroj: www.zdravi.euro.cz